Házirend

Tisztelt Betegünk!

Intézetünkben való tartózkodása alatt kiemelt feladatunknak tekintjük, hogy olyan feltételeket teremtsünk a rendelkezésre álló lehetőségek határain belül, amely elősegíti betegségük felismerését, gyógykezelését, rehabilitációját.

A zavartalan gyógyulás, pihenés érdekében kérjük, intézményünk házirendjét betartani szíveskedjék.

Kívánunk Önnek mielőbbi állapotjavulást, gyógyulást és jó egészséget!

I. Hatálya

A Házirend a Farkasgyepűi Tüdőgyógyintézet (továbbiakban: Intézet) székhelyére (8582 Farkasgyepű, 049/2 hrsz.) és Veszprémi telephelyére (8200 Veszprém, Óvoda u. 2.) hatályos.

II. Felelősség

A szabályzat betartásáért az Intézet összes alkalmazottja, valamint minden, az intézmény székhelyén és telephelyén feladatot ellátó munkavállaló (beleértve a közalkalmazottat is), vállalkozó, szolgáltatást igénybe vevő beteg és látogató felelős. Betartatásáért és ellenőrzéséért a főigazgató felelős.

III. Parkolás

Farkasgyepű

Intézményünk területén kívül ingyenes, a kórház területén belül díjfizetés mellett (első óra térítésmentes), őrzési kötelezettség nélkül igénybe vehető parkolási lehetőséget biztosítunk. A parkolási díj mértékét a mindenkor hatályos SZ-25 Egészségügyi Szolgáltatások Térítési Díj Szabályzata tartalmazza. A parkolási díj beszedését és az ezzel kapcsolatos tájékoztatást a portaszolgálat munkatársai végzik. A magán gépkocsik csak a kijelölt helyen parkolhatnak, parkolásukkal nem akadályozhatják a kórház folyamatos működését, a tűzvédelmi feladatok maradéktalan ellátását.

Veszprém

A Gondozó és Szakrendelő udvarában nincs lehetőségünk betegek számára parkolást biztosítani. A parkolás a környező utcákban oldható meg, melyre a KRESZ és Veszprém város aktuális parkolási szabályzata az irányadó.

IV. Károkozás, vagyonvédelem

Kérjük, kíméljék az Intézet felszerelési és berendezési tárgyait, hisz azokra a jövőben más betegeknek és látogatóknak is szüksége lehet. Az eszközök, felszerelések meghibásodását jelezzék a főnővérnek, asszisztensnek.

Amennyiben az Intézet területén bárki szándékosan vagy gondatlanságból kárt okoz, köteles azt a polgári jog szabályainak megfelelően megtéríteni.

Farkasgyepűi székhelyünk helyi védettség alatt álló természetvédelmi terület. TILOS a növényzet bármilyen jellegű károsítása (virágszedés, gumók, hagymák eltulajdonítása)!

V. Dohányzás

A nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól szóló 1999.évi XLII. törvény értelmében az Intézet egész területén TILOS a dohányzás. Az intézmény valamennyi alkalmazottja köteles e korlátozás megsértőjét a jogsértés haladéktalan befejezésére felhívni. Az egészségügyi államigazgatási szerv ellenőrzi a törvény szerinti rendelkezések betartását és azok megsértése esetén egészségvédelmi bírságot szabhat ki.

VI. Gyógyszerek, tudatmódosítók

A kezelőorvos által nem javasolt gyógyszer szedését kezelésének eredményessége érdekében kérjük mellőzni. Az Intézet egész területén tilos a szeszes ital, narkotikum tárolása és fogyasztása!

VII. Intézet tisztasága, rendezettsége

Kérjük a betegeket, látogatókat, hogy az Intézet egész területén ügyeljenek környezetük tisztaságának megőrzésére, fenntartására.

VIII. Betegjogok

A törvényben nevesített betegjogokat személyesen vagy törvényes képviselő útján gyakorolhatja minden betegünk.

IX. Betegpanasz

Kérjük a betegeket és/vagy hozzátartozóikat, hogy a gyógyító, a betegellátó és a kiszolgáló folyamatokkal kapcsolatos panaszaikkal forduljanak a kezelőorvoshoz, vagy az illetékes osztály osztályvezető főorvosához, főnővéréhez, vezető asszisztenshez.

Abban az esetben, ha az intézkedéssel vagy a válasszal nem lennének elégedettek, a főigazgatóhoz fordulhatnak panaszaik kivizsgálásáért.

Tájékoztatjuk, hogy az Intézetben betegjogi képviselő működik, akinek elérhetőségét az osztályokon/részlegeken elhelyeztük.

X. Egészségügyi dokumentációk igénylése

A betegeknek jogukban áll saját egészségügyi dokumentációról másolatot kérni, amelyet az Intézet térítés ellenében bocsát rendelkezésre. Ennek mértékét a mindenkor hatályos SZ-25 Egészségügyi Szolgáltatások Térítési Díj Szabályzata tartalmazza. Az első másolat kikérése díjmentes.

XI. Sajtónyilvánosság

A kórház területén kép- vagy hangfelvétel készítését írásos kérvény alapján a főigazgató engedélyezi. Az Intézetben kezelt beteg felvételeken csak személyes beleegyezésével vehet részt. A beleegyező nyilatkozatot a betegdokumentációhoz csatolni kell. A sajtónyilvánosság az abban résztvevők részéről nem sértheti sem az orvosi titoktartással, sem a személyiségi jogokkal kapcsolatos jogszabályi kötelezettségeket.

XII. Kép-, és hangfelvételek készítése

A betegellátás biztonságához fűződő közbizalom megőrzése érdekében az intézmény jó hírnevét mindenki köteles tiszteletben tartani. Az intézmény területén a tárgyi körülményekben észlelt hiányosságokat, különösen az állagsérelmet, annak megfelelő kezelése céljából elsődlegesen az intézmény vezetője részére kell bejelenteni. Személyekről történő képmás vagy hangfelvétel elkészítéséhez, valamint azok bármely módon történő felhasználásához az érintett személy kifejezett hozzájárulása szükséges.

XIII. Rádió, TV, mobiltelefon használata

A kórház csendjének és a betegtársak nyugalmának megóvása érdekében rádió, televízió csak a betegtársak előzetes egyetértése mellett használható. Kórtermekben fejhallgató használata javasolt. Kérjük, a mobiltelefon használatakor is legyen tekintettel betegtársaira és az osztály munkarendjére! A jelzett területeken a műszerek működésének biztonsága érdekében a mobiltelefon használata TILOS!

XIV. Fekvőbeteg ellátás

Betegfelvétel

Munkanapokon 7:30-14:15-ig a betegfelvétel a betegfelvételi irodában történik. Ügyeleti időben, illetve sürgősségi esetben az osztályokon végezzük el a betegeink felvételét.

Munkanapokon 7:30-14:15 óráig a betegfelvétel a betegfelvételi irodában történik. Ügyeleti időben, illetve sürgősségi esetben az osztályokon végezzük el a betegeink felvételét.

A betegfelvételi irodában a személyi adatok és a beutalással kapcsolatos adatok kerülnek rögzítésre. A beteg szállítása (kísérése) az Intézet területén (kiállított betegkórlappal), a betegszállítók feladata. A betegszállítók a pácienst az osztályon a szolgálatban lévő ápolónak adják át, aki gondoskodik a beteg elhelyezéséről.

Az osztályos ápoló által ismertetett házirendnek és az adott osztály működési rendjének tudomásulvételét kérjük aláírásával igazolja. Felmerülő észrevételeit, kérdéseit jelezze kezelőorvosának és az érintett szakdolgozóknak.

Értékmegőrzés

Minden betegnek lehetősége van saját zárható szekrényben elhelyezni használati tárgyait. Megkérjük kedves betegeinket, hogy csak a legszükségesebb értéktárgyakat és pénzt tartsák maguknál. Az értékeket a kórtermekben elhelyezett széfben tárolhatják.

Az Intézetbe gyógykezelésre felvett fekvőbetegek készpénzéért és értéktárgyaiért az Intézet csak akkor vállalhat felelősséget, ha azokat megőrzésre átvette (továbbiakban még: letét).

A készpénz, érték- és egyéb letéti tárgy megőrzésre átvétele a pénztári órák alatt a pénztárban, illetve pénztári órákon kívül átmenetileg a betegellátó osztályon történhet.

A betegellátó osztályokon a fekvőbetegek kezdeményezésére vagy átmenetileg cselekvőképtelenné vált személyek esetében vagyonbiztonsági okokból megőrzésre átvett készpénzt és értéktárgyakat a betegellátó osztályon dolgozó ápoló 2 tanú aláírásával ellátott, kétpéldányos sorszámozott, szigorú számadás alá vont átvételi elismervényen veheti át. Az első példány az átadó beteget illeti, a másolat a tömbben marad.

Az egyéb vagyontárgyak, értéktárgyak (továbbiakban: letétek) megőrzése házipénztárban, páncélszekrényben történik.

A tárgyletéteket kiadásukig lepecsételt borítékban, vagy csomagban kell kezelni, amelyen a letevő nevét, címét és aláírását, a letét tartalmát, valamint a letétekről vezetett nyilvántartás sorszámát kell feltüntetni és az Intézet páncélszekrényében elkülönítetten kell tárolni.

Az értéktárgyak és pénz kiadásának igényét a jogosultnak (letétbe adó), illetve a főnővérnek legkésőbb az Intézetből távozása előtt 2 nappal 800 óráig kell jelezni.

A tárgyletétek – letétes részére – pénztárból történő kiadásakor kiállított kiadási bizonylat egy példányát a tárgyletétek elkülönített nyilvántartásának mellékleteként meg kell őrizni.

Elhalálozott személy értéktárgyait a hagyatéki végzés alapján, az abban megjelölt jogosultnak lehet kiadni.

Ruházat

A kórházban való benntartózkodása alatt - a higiénés szabályok betartása mellett - betegeink saját ruházatukat használhatják (pizsama, hálóing, köntös, papucs, szabadidőruha), igény szerint hálóruhát, köntöst biztosítunk. A saját ruha viselésének esetenkénti korlátozásáról külön tájékoztatást kap kezelőorvosától, az osztály ápolószemélyzetétől.

Tisztálkodás

A beteg lehetőség szerint a következő tisztálkodó, illetve személyes higiénés szereket tartsa magánál: szappan, szájápolási eszközök, törölköző, szivacs/mosdókesztyű, WC papír, zsebkendő, borotva.

Élelmiszerek tárolása

Ételt, italt a betegek számára az osztályos ebédlőkben rendszeresített hűtőkben lehet elhelyezni. A hűtőben elhelyezett élelmiszereken a beteg nevét, kórteremszámát és a behozatal időpontját minden esetben fel kell tüntetni. A behozott élelmiszereknél kérjük, vegye figyelembe az alkalmazott diétáját.

Kérjük ivópoharat, szalvétát és evőeszközöket hozzon magával!

Kórházi étkezés

A betegek étkeztetésének rendjét a betegség természetétől, a beteg állapotától, a végzendő orvosi vizsgálatok és a gyógykezelés jellegétől függően a kezelőorvos a dietetikussal együttműködve állapítja meg

Az Intézet a betegek részére napi 4 alkalommal biztosít étkezést.

Az étkezések időpontja:

Reggeli: 7:30 - 8:30
Ebéd: 11:30 - 12:30
Uzsonna: 15:30 - 16:00
Vacsora: 17:30 - 18:30

A felvétel napján 11 óráig érkező betegek részére ebédet, uzsonnát és vacsorát, 11 óra után érkezőknek vacsorát biztosítunk.

A járóképes betegek az osztályokon étkezésre kijelölt helyeken étkezhetnek. Fekvőbetegek részére az étel a kórteremben kerül felszolgálásra.

A távozás napján a betegek csak reggelit kapnak.

Minden osztály ebédlőjében mikrohullámú ételmelegítő áll betegeink rendelkezésére.

Virágok

A kórteremben virág elhelyezése nem engedélyezett.

Kapcsolattartás

A betegek magáncélú használatára csak az osztályok folyosóján elhelyezett „betegtelefon” szolgál, mely bejövő hívásokat fogad. A telefonközpont (89/358-013) az I. Pulmonológiai osztályon a 134-es, a II. Pulmonológiai osztályon a 202-es, a III. Pulmonológiai osztályon a 302-es melléket kapcsolja.

Hozzátartozók látogatása, jelenléte

A gyógyító munka, a betegek gyógyulásának és pihenésének zavartalan biztosítása érdekében a látogatás időpontja:

minden nap délelőtt 10:00-12:00 óra, délután 16:00-18:00 óra között.

Amennyiben ettől eltérő látogatási rend van érvényben (pl. látogatási tilalom vagy veszélyhelyzet idején), úgy kérjük annak figyelembe vételét.

A fent járó betegek az osztályok társalgóiban fogadják látogatóikat. A fekvő betegek látogatása a kórteremben történik, azonban a betegek nyugalma érdekében kérjük, hogy egy betegnél egy időben legfeljebb csak két látogató tartózkodjon. Ha a beteg állapota megengedi, az időjárás függvényében lehetőség szerint szabadtéren történjen a látogatás, ebben az esetben nincs korlátozva a látogatók száma.

Betegeinket 14 éven aluli gyermekek ne látogassák!

Ha a beteg

  • önmagát nem tudja ellátni,
  • állapota miatt folyamatos segítségre szorul,
  • hosszútávú fekvőbeteg-ellátást igényel
  • pszichés krízishelyzetben van vagy
  • haldoklik,

jogosult egy, a beteg által megjelölt személy (segítő személy) a látogatási időn túl is a beteg mellett tartózkodni. Cselekvőképtelen beteg esetén a segítő személy megjelölésére a Eütv. 16. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott személy is jogosult.

A segítő személy

  • kizárólag nagykorú személy lehet,
  • az ápolt beteg benntartózkodása ideje alatt tartózkodhat a beteg mellett, ha az egészségügyi szolgáltató infrastrukturális feltételei ezt lehetővé teszik.

A kiskorú betegnek joga van arra, hogy szülője, törvényes képviselője, illetőleg az általa vagy törvényes képviselője által megjelölt személy mellette tartózkodjon.

A szülő nőnek joga van arra, hogy az általa megjelölt nagykorú személy a vajúdás és a szülés alatt folyamatosan vele lehessen, a szülést követően pedig arra, hogy – amennyiben ezt az ő vagy újszülöttje egészségi állapota nem zárja ki – újszülöttjével egy helyiségben helyezzék el.

Látogatási tilalom idején a fentieken kívül a látogatás egyedi méltányosságból – kockázatbecslést követően – indokolt esetben a járványveszélyre tekintettel, a fertőzés elleni védelem fokozott biztosításával lehetséges, az osztályvezető főorvos döntése alapján.

A segítő hozzátartozó köteles betartani a gyógyító személyzet utasításait, nem zavarhatja a többi beteg gyógyítását.

A látogatók a folyosón a padokat és székeket, a kórtermekben csak a székeket használhatják a látogatás alkalmával, a betegágyakat nem (hozzátartozójukét sem)!

Felvilágosítás állapotról

A beteg tiltása hiányában telefonon csak a betegek általános állapotáról adható felvilágosítás.

A kórházi tartózkodása alatt mind az orvosokhoz, mind az ápolókhoz bizalommal fordulhat. A betegségére és gyógyítására vonatkozóan csak a kezelőorvos adhat felvilágosítást.

Vallásgyakorlás lehetősége

A betegeket megilleti a vallási meggyőződésének megfelelő egyházi személlyel való kapcsolattartásának és vallása szabad gyakorlásának joga. A lelki gondozók igény szerint látogathatják betegeinket.

Osztályos szabályozás

Az osztályos szabályozás további szabályokat állapíthat meg, amely nem lehet ellentétes ezen házirendben leírtakkal.

Betegszállítás

Betegeink hazaszállításáról állapotuktól függően kezelőorvosuk dönt. A hazaszállítás történhet egyénileg, illetve betegszállító segítségével.

Életfenntartó vagy életmentő beavatkozás visszautasítása

A beteg minden olyan ellátást, amelynek elmaradása esetén egészségi állapotában várhatóan súlyos vagy maradandó károsodás következne be, csak közokiratban vagy teljes bizonyító erejű magánokiratban, illetve írásképtelensége esetén két tanú együttes jelenlétében utasíthat vissza. Ez utóbbi esetben a visszautasítást az egészségügyi dokumentációban rögzíteni kell, amelyet a tanúk aláírásukkal hitelesítenek.

Választójog

Választások esetén a kórház fekvőbetegei is élhetnek választójogukkal, de ehhez előzetesen írásban kérniük kell, hogy mozgóurna segítségével szavazhassanak. Mozgóurnát kérhetnek a helyi választási iroda vezetőjétől illetve a szavazás napján a szavazatszámláló bizottságtól a választási eljárásról szóló 1997.évi C. törvény alapján.

A beteg távozása

Hazabocsátás:

A beteggel az osztályról történő elbocsátásának tényét legalább 24 órával előbb közölni kell, biztosítva ezzel számára hazatérése megszervezését.

Időszakos távozás:

A beteg saját elhatározásából az osztályt az Intézeten belüli szolgáltatások igénybevétele céljából, vagy más okból csak a főnővér vagy osztályos ápoló előzetes tájékoztatását követően hagyhatja el.

Az intézmény elhagyásának joga:

A betegnek – saját felelősségére – jogában áll a kórházat elhagyni. Ezen szándékát azonban köteles kezelőorvosának bejelenteni, és aláírásával igazolni, hogy megfelelő szóbeli felvilágosítás ellenére cselekszik.

XV. Járóbeteg ellátás

A szakrendelés kizárólag rendelési időben történik, előjegyzés és előre egyeztetett időpont alapján.

A Veszprémi Gondozó és Szakrendelőben a szakrendelésekről személyesen (munkaidőben hétfőn és csütörtökön 07:00 - 17:00, kedden 07:00 - 13:30, szerdán 07:00 - 14:00, pénteken 07:00 - 13:30 óra között) vagy a 88/593-070 telefonszámon tájékozódhatnak.

Előjegyzést személyesen, vagy a 88/593-072 telefonszámon hétfőn és csütörtökön 13:30 - 16:30 óra között kérhetnek.

A szakrendelés háziorvosi, vagy szakorvosi beutalóval vehető igénybe. Ehhez kérjük hozza magával az alábbi dokumentumokat:

  • személyi igazolvány vagy útlevél, jogosítvány,
  • lakcím kártya,
  • TAJ kártya,
  • orvosi beutaló,
  • korábbi leletek, zárójelentés, ambuláns lap.

A lakossági tüdőszűréshez előjegyzés és háziorvosi beutaló nem szükséges, 40 éven felülieknek évente egy alkalommal ingyenes.

Foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálathoz kért tüdőszűréshez üzemorvosi beutaló szükséges, önköltsége 1.700,- Ft (életkortól függetlenül).

A szűrést és az eredménykiadást hétfőtől péntekig 08:00 - 12:00 óráig, valamint hétfőn és csütörtökön 14:00 -17:00 óráig lehet igénybe venni.

Ehhez a vizsgálathoz kérjük hozza magával az alábbi dokumentumokat:

  • személyi igazolvány vagy útlevél, jogosítvány,
  • lakcím kártya,
  • TAJ kártya.

Egyéb tájékoztatást hétfőn és csütörtökön 07:00 - 17:00, kedden és szerdán 07:00 - 14:00, pénteken 07:00 - 13:00 óra között nyújtunk a 88/593-077 telefonszámon.

A járóbeteg-ellátásról Farkasgyepűn az ambulancián elhelyezett tájékoztatókból, a betegfelvételi iroda munkatársaitól személyesen, vagy a 89/358-013 (129 mellék) telefonszámon, illetve a honlapunkon (www.fgyepu-tudokorhaz.hu) tájékozódhatnak.

XVI. Egyéb szolgáltatások az intézet területén

Szállásajánlat: Vendégház

Közforgalmú gyógyszertár: Robert Koch Patika

Büfé

Internet

Magyar Posta mobilposta szolgáltatása

XVII. Egészségügyi válsághelyzet idején

Az Intézet Büféjét a látogatási tilalom időtartama alatt csak az Intézet területén tartózkodó személyek vehetik igénybe (csak büfében való vásárlási szándékkal nem engedhető be senki).

Fekvőbeteg ellátás

Egészségügyi válsághelyzet idején az Eütv.-ben meghatározott betegjogok csak akkor és kizárólag olyan mértékben gyakorolhatók, amikor és amennyiben nem veszélyeztetik az egészségügyi válsághelyzet felszámolásának eredményességét.

A látogatási tilalommal egyidejűleg is kötelező a kapcsolattartási lehetőségek folyamatos biztosítása, azaz lehetővé kell tenni a megfelelő védőfelszerelés biztosítása mellett, hogy a súlyos állapotú, végstádiumú beteg esetében az általa megjelölt személy mellette tartózkodjon.

Egyedi méltányosság keretében, indokolt esetben a kapcsolattartás további esetekben is biztosítható a főigazgató vagy orvosigazgató (távollétük esetében az ügyeletes orvos) engedélyével.

A fekvőbeteg osztályokon tartózkodó betegek részére szánt csomagokat a portaszolgálat összegyűjti, munkanapokon 10 és 14 órakor szervezett keretek között az adott betegeknek eljuttatja. A csomagok kézbesítését a belső szállítás munkatársai biztosítják.

Hétvégén és ünnepnapokon 10 órakor a fekvőbeteg osztályokról segédápoló/ápoló segítségével biztosítjuk a csomagok kézbesítését.

A csomag átadásakor kérjük megadni a beteg nevét, fekvőbeteg osztály megnevezését. Kérjük kerüljék a romlandó élelmiszerek, törékeny és értékes dolgok csomagba való helyezését. A csomagokért felelősséget nem vállalunk.

Járóbeteg ellátás

Az ambulanciára/járóbeteg ellátásra érkező beteg indokolt esetben egy kísérővel engedhető be az Intézet területére.

Letölthető változat: Házirend PDF