Kisegítő lehetőségek

Kivonat az Intézet Egészségügyi Térítési Díj Szabályzatából: 

Hatálybalépés napja: 2023.09.01. 

2.4.3. A menekültként, menedékesként, oltalmazottként elismert személy egészségügyi ellátásra való jogosultsága


A menekültként, illetve oltalmazottként elismert személy – ha nem áll társadalombiztosítási jogviszonyban – az elismerésről szóló határozat jogerőre emelkedésétől számított egy évig egészségügyi ellátásra oly módon jogosult, mint az elismerési eljárás során. Az egy év leteltét követően a belföldiséggel rendelkező menekültekre az általános társadalombiztosítási szabályok vonatkoznak, azaz esetükben is a biztosítotti vagy jogosulti jogviszonya (pl. munkaviszony) alapozza meg az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságot.

2.5. Magyarországon tanuló külföldi állampolgárok


A Magyarországon tanuló külföldiek közül térítésmentes egészségügyi szolgáltatásra csak az a külföldi állampolgár jogosult, aki nemzetközi szerződés vagy az oktatásért felelős miniszter által adományozott ösztöndíj alapján létesített tanulói, hallgatói jogviszonyban áll.
Jogosultság igazolása: Diákigazolvány és személyi okmány (személyazonosító igazolvány, jogosítvány, vagy útlevél), illetve érvényes TAJ-kártya.
Azok a külföldi tanulók, akik ennek a feltételnek nem felelnek meg, csak az egészségbiztosítóval kötött ún. megállapodás megkötése esetén lesznek jogosultak.


2.6. Külföldön biztosított magyar állampolgárok egészségügyi ellátása


A külföldön biztosítottak magyarországi egészségügyi ellátására az alábbiak szerint kerülhet sor:
 Európai Egészségbiztosítási Kártya/kártyahelyettesítő nyomtatvány, biztosítást igazoló okmány alapján a magyarországi tartózkodás tervezett idejére és egészségi állapotra tekintettel orvosilag szükséges egészségügyi ellátásokra jogosult.
 S2/E 112-es nyomtatvány alapján, a nyomtatványon jelzett gyógykezelésre, illetve amennyiben konkrét gyógykezelés nincsen megjelölve, teljes körű egészségügyi ellátásra jogosult az érintett személy.


Amennyiben egy EGT tagállam területén dolgozó, és ott biztosított magyar állampolgárnak Magyarországon van az állandó lakóhelye, akkor az illetékes – külföldi – biztosító által kiállított igazoló nyomtatvány (S1) alapján, Magyarországon is teljes körű természetbeni egészségügyi ellátásra jogosult.
 A fenti pontokban megjelölt jogosultság-igazolással nem rendelkező személy csak térítésköteles ellátást vehet igénybe.


2.7. A határon túli magyarok magyarországi egészségügyi ellátása


A határon túli magyarok magyarországi egészségügyi ellátásáról szóló 59/2007. (XII. 29.) EüM rendelet alapján, annak 5. § (3) bekezdésében meghatározott támogatás mértékéig térítésmentes ellátásra jogosult a rendelet hatálya alá tartozó személy.


2.8. A jogosultság megállapítása


A beteg térítésmentes ellátásra jogosultságának megállapítása a beteg felvételét végző orvosírnok, illetve ügyletben az ügyeletes orvos feladata.
Belföldi személy esetén az érvényes TAJ kártya felmutatása szükséges a térítésmentes ellátáshoz. TAJ kártyával nem rendelkező beteg kizárólag sürgősségi ellátásban részesíthető.
Amennyiben a beteg a térítésmentes egészségügyi ellátásra való jogosultságát igazolni nem tudja (illetve a TAJ számot rögzítő hatósági bizonyítványát az ellátáskor, illetőleg 15 napos várakozási idő elteltével sem mutatja be), úgy fizető betegként kell kezelni, és tájékoztatni kell a várható költségről.

A teljes dokumentum letölthető: Egészségügyi Térítési Díj Szabályzat

Privacy Policy